Ciepłe, słoneczne dni szczególnie sprzyjają organizowaniu wycieczek szkolnych. Tak również pomyśleli wychowawcy klas 4 szkoły podstawowej. Celem ich wyjazdu stała się Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zwana też Jurą, z uwagi na budujące ją jurajskie wapienne skały, przypominające o obecności morza w minionych erach geologicznych.
Wycieczka odbyła się w dniu 29.05.2024r. Jej opiekunami byli: p. Małgorzata Adamczyk i p. Grzegorz Wisiński - wychowawcy klas 4 oraz p. Monika Gągolewska i p. Stanisław Cieślik.
Trasa wycieczki wiodła przez niezwykle malownicze tereny środkowej części wyżyny, od Złotego Potoku leżącego na południe od Częstochowy po Podzamcze w gminie Ogrodzieniec. W jej trakcie uczniowie poznawali zarówno obiekty o charakterze przyrodniczym (ostańce i jaskinie wapienne strażnicy Ostrężnik, źródła rzeki Wiercicy, Pustynia Sielecka), jak również kulturowym (ogród podworski Potockich i Raczyńskich w Złotym Potoku, Sanktuarium M.B. Leśniowskiej w Żarkach, zamki zwane Orlimi Gniazdami w Mirowie, Bobolicach i Podzamczu).
Młodym uczestnikom wycieczki szczególnie zapadną w pamięci: wizyta na Pustyni Siedleckiej - wielkiej piaskownicy, powstałej po wykarczowaniu fragmentu lasu sosnowego oraz w murach zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, gdzie mieli możliwość wejścia na wysoką wieżę i podziwiania okolicy. Niezapomniane wrażenia przyniosła wspinaczka po skałkach w lesie wokół Ostrężnika. Pragnienie zaś gasiła krystalicznie czysta woda pita bezpośrednio z wywierzyska.
W początkowym etapie naszych wojaży niektórzy z uczniów borykali się z chorobą lokomocyjną, lecz wytrwale znosili trudy podróży.
Wycieczka nie należałaby do udanych, gdyby nie było możliwości zakupu pamiątek. A tych było pod dostatkiem, szczególnie w ostatnim miejscu naszej wizyty. Tak więc dzieci wracały do domu radosne, obładowane wielkimi pluszowymi gęsiami oraz drewnianymi toporami i kuszami -imitacją oręża bojowego średniowiecznych rycerzy.
tekst: Stanisław Cieślik