• Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”

     •  

      W bieżący roku szkolnym realizowaliśmy program „Trzymaj Formę”.

       Celem głównym programu jest zwiększenie świadomości uczestników dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

      Pogłębianie wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka.

     • Młodzi krajoznawcy na sejmiku.

     • Krajoznawcy z ZPO w Terpentynie wzięli 30 marca 2023 roku udział w XXII Powiatowym Konkursie Krajoznawczym „Czy znasz swój region?”

      Zmagania powiatowe poprzedziły eliminacje szkolne, w których uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii, geografii i przyrody oraz znajomością obiektów krajoznawczych swojej „małej ojczyzny”. Kontynuacją  konkursu był XVII Powiatowy Sejmik Krajoznawczy, który odbył się 19 kwietnia bieżącego roku. Na sejmiku młodzież wcielała się w rolę przewodników, prezentując rówieśnikom zwiedzane obiekty i ciekawe miejsca powiatu kraśnickiego. Uczestnicy sejmiku zwiedzili cegielnię w Słodkowie i kaplicę pw. Świętej Trójcy w Stróży zbudowaną na planie trójkąta oraz szesnastowieczne piece do wypalania cegły nad zalewem kraśnickim. Przemieszczając się doliną rzeki Wyżnicy przybyli do Dzierzkowic, gdzie pan Jacek Zdenicki przedstawił historię parafii i drewnianego kościoła pw. św. Stanisława i Marii Magdaleny. Przez las „Zwierzyniec” przybyli do Urzędowa, gdzie na miejskim rynku zapoznali się z jego przeszłością „zaklętą” w pomnikach. Przy kościele pw. św. Mikołaja i św. Otylii obejrzeli mural przedstawiający wyzwolenie Urzędowa przez kawalerię I Brygady Legionów pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego. Bardzo ciekawym i ekscytującym punktem sejmiku była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym z izbą regionalną i obserwatorium astronomicznym. W Popkowicach zobaczyli barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, a w Wilkołazie renesansowy pw. św. Jana Chrzciciela, którego wikariuszem był ksiądz Piotr Ściegienny. W miejscowej szkole uczniowie rozwiązali krzyżówkę podsumowującą XVII Powiatowy Sejmik Krajoznawczy i obejrzeli krótki program artystyczny. Na zakończenie sejmiku nastąpiło uroczyste wręczenie nagród uczestnikom XXII Powiatowego Konkursu Krajoznawczego „Czy znasz swój region?”, którego laureatami zostali uczniowie naszej placówki: Maja Zapalska z kl. 6b – V miejsce i Alicja Matysek z kl. 5a – X miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Kinga Czarnota i Aleksandra Małys z kl. 4b oraz Przemysław Grzesiak z kl. 4a.

      Krajoznawcy z naszej szkoły czekają na kolejną imprezę umożliwiającą poznawanie naszego pięknego i ciekawego regionu – zgodnie z przysłowiem: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

      Bywajcie. Jacek  Zdenicki

     • X Edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego "Kalejdoskop w Reju" 2023- laureaci ZPO w Terpentynie

     • Dzisiaj w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku odbyła się X Edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego "Kalejdoskop w Reju" 2023. W wyzwaniu wzięło udział 81 uczniów z powiatu kraśnickiego, którzy interesują się matematyką i chętnie poszerzają umiejętności z tej dziedziny. Naszą szkołę reprezentowało siedmiu uczniów z klas 8a oraz 8b. Poziom zadań był wysoki i obejmował 20 zadań zamkniętych oraz 4 otwarte, które należało rozwiązać w czasie 90 minut. Tytuł laureata z naszej szkoły otrzymali uczniowie:

      MARTYNA FLIS- uczennica klasy 8B oraz BARTOSZ MŁYNIK- uczeń klasy 8a

      Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

      art. Iwona Młynik

     • Pokazy pierwszej pomocy


     • Dnia 18 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się lekcja pokazowa udzielania pierwszej pomocy skierowana do uczniów klas 4-7. W lekcji uczestniczyło 80 uczniów. Pokazy przygotowała i prowadziła grupa wolontariuszek szkolnego koła PCK działającego przy Zespole Szkół Nr 2 w Kraśniku wraz z opiekunką Panią Jolantą Łapą.
       
     • Podziękowania z Peru!

     • Drodzy Darczyńcy!

      Dzięki Waszej hojności, którą okazaliście podczas Kiermaszu Misyjnego Trzech Króli, mogliśmy przeznaczyć kwotę 1000$ na pomoc najuboższym w Peru. Za okazaną pomoc siostra Barbara zakupiła paczki żywnościowe, które rozdała ubogim w Pachacutec.

      A oto link do zdjęć i filmików w których s. Barbara dziękuje Wam wszystkim za dobroć i hojność.

      art. Agnieszka Sałata

     • Apel Wielkanocny w ZPO Terpentyna

     • Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.W naszej szkole pielęgnowane są chrześcijańskie tradycje religijne, dlatego też 4 kwietnia 2023r. społeczność szkolna obejrzała przedstawienie wielkanocne, które przygotowali uczniowie klas IVa i IVb pod kierunkiem pani A. Flisek, pana G. Michałowskiego, pani A. Sałata, pani U. Płecha.Wprowadziło nas ono w podniosły i refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia. Całość przeplatana była wspaniałymi pieśniami wykonanymi przez chór szkolny pod kierunkiem pana J. Tarnawskiego. Przepiękną dekorację przygotowała pani M. Adamczyk.

      Życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

      pełnych wiary, nadziei i miłości.

      Radosnego, wiosennego nastroju,

      serdecznych spotkań w gronie rodziny

      i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.

      art. Agnieszka Sałata

     • Kiermasz dla Nelki Wychodzkiej w ZPO Terpentyna

     • W dniu 30 marca zostały odebrane nakrętki, które nasza społeczność szkolna zbierała dla Nelki Wychodzkiej – dziewczynki, która cierpi na achondroplazję i wymaga operacji wydłużania kończyn.
      W tym dniu również zostały odebrane palmy i stroiki świąteczne, które przekazali na kiermasz nasi Uczniowie.
      Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom oraz Rodzicom za włączenie się w akcje! Pamiętajmy, dobro wraca!
      Szkolny Wolontariat!

      art. Monika Gągolewska

     • Dzień koloru niebieskiego w naszej szkole

     • Zgodnie z harmonogramem planu pracy S.U. na marzec wypadł dzień koloru niebieskiego. Chętni uczniowie w odcieniach niebieskiego koloru wyróżniali się podczas zajęć i zabaw w dniu dzisiejszym.

     • Pielgrzymka do Częstochowy uczniów klas ósmych z opiekunami z ZPO w Terpentynie

     • W dniu 22 marca 2023 r. uczniowie klas 7a, 8a, 8b, uczestniczyli w Pielgrzymce do Częstochowy.Na Jasnej Górze uczniowie dziękowali za kilka lat nauki oraz prosili, za przyczyną Matki Bożej Częstochowskiej, o pomyślne zdanie egzaminów i mądre wybory dalszych dróg. Zawierzyliśmy również opiece Maryi rodziców, uczniów i całe grono pedagogiczne.Nasze pielgrzymowanie rozpoczęła Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu. Kolejnym punktem była Droga Krzyżowa, zwiedzanie skarbca i spacer do kościoła św. Barbary.,,Jasnogórska Pani Tyś nasza Hetmanką, Polski Tyś Królową i najlepszą Matką"

      art. Agnieszka Sałata

     • Olimpiada Zdrowia PCK

     • Dnia 27 marca 2023r. odbył się w naszej szkole etap szkolny 30.Edycji Olimpiady Zdrowia PCK.
      Olimpiada Zdrowia PCK, to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne. Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzić modelowe działania w swojej lokalnej społeczności.

      Olimpiada polega na zorganizowaniu czteroetapowego konkursu dla dzieci i młodzieży: szkolny, rejonowy, wojewódzki i finał ogólnopolski, w celu wyłonienia najlepszych liderów zdrowia. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test wiedzy obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej i ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców.

      W tegorocznych eliminacjach szkolnych wzięło udział 16 uczniów z klas 6-8. Etap szkolny przebiegał w formie online i polegał na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 30 pytań.

      Do etapu rejonowego, który odbędzie się 21 kwietnia 2023r. w Kraśniku z największą ilością punktów zakwalifikował się uczeń z klasy 8a Bartosz Młynik. Miejsce drugie uzyskał uczeń z klasy 6b Wojciech Chmiel, trzecie miejsce ex aequo zajęli Natalia Łojek i Patryk Tomczyk z klasy 8a.

       

      Wszystkim uczestnikom Olimpiady serdecznie gratulujemy, a zwycięzcy życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu.

       

      Koordynator szkolny

      Helena Łata

     • Kiermasz misyjny- pomagamy Peru

     • 24 marca w naszej szkole Koło Misyjne pod kierunkiem pani A. Sałaty i U. Płechy zorganizowało Dzień Gofra. Smakowite gofry zakupiła cała społeczność szkolna. Dzięki hojności kupujących zostało zebranych 1410 zł., które zostaną przeznaczone siostrze Barbarze pracującej w Pacachutec na pomoc najuboższym.Serdeczne podziękowania składam również pani Annie Stylińskiej- Dudek, pani Monice Ślusarczyk i pani Karolinie Sałata za nieocenioną pomoc w przygotowaniu i pieczeniu tych smakołyków.Dziękuję również wspaniałej młodzieży z Koła Misyjnego (kl6a, 6b, 7a), która bardzo zaangażowały się w pomoc podczas kiermaszu.Serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy włączyli się w to dzieło, za wspaniałą postawę i bezinteresowną pomoc.

      art. Agnieszka Salata

     • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

     • W związku z koleją edycją Dnia Bezpiecznego Internetu członiknie kółka fotograficzngeo w składzie: Natalia Kramek, Zuzanna Piekarz, Paulina Szatan opracowały pytania i przeprowadziły sondę wśród uczniów naszej szkoły.

      Pytania zawarte w sondzie dotyczyły pojęć związanych z zagrożeniami, z którymi możemy spotkać się w sieci. Efekty pracy dziewczyn możemy zobaczyć w powyższym filmiku

      Do produkcji wykorzystano sprzęt zakupinony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości": aparat, gimbal, mikrofon.

      #LaboratoriaPrzyslosci, #LaboratoriaPrzyszłości

     • Zajęcia z Panią dietetyk

     • "Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia."

      W ostatnim czasie w ramach zajęć  profilaktyki zdrowotnej gościliśmy Panią dietetyk Dorotę Pietraszek - Bańka, która  przeprowadziła warsztaty  z uczniami klas IV-VIII. Zajęcia  z doświadczonym specjalistą miały na celu zwrócenie uwagi naszych uczniów na kluczowe znaczenie wartościowego odżywiania oraz  aktywności fizycznej dla naszej kondycji zdrowotnej. Pani dietetyk uświadomiła nam, iż  nasze ciało  to nasz dom do końca życia, dlatego tak ważne jest dbanie o nasz organizm.

      Prezentacja zasad zdrowego odżywiania oparta była na omawianej piramidzie zdrowia oraz pokazie konkretnych produktów i ich zawartości. Pani dietetyk nauczyła nas uważnie czytać etykiety na wybieranych produktach, wskazała,  gdzie znaleźć informacje na temat zawartości cukru. Zajęcia w mniejszych grupach pozwoliły uczniom na zadawanie pytań i swobodną rozmowę z naszym gościem.

      Mamy nadzieję, że przekazane informacje  przełożą się na zdrowe nawyki  żywieniowe, a co za tym idzie  - na zdrowie naszych uczniów.

      Art. A. Kaproń

     • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

     • W dniu 7 marca 2023 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie przeprowadzone zostały eliminacje gminne OTWP, które otworzyła pani dyrektor Anna Kazanowska. W etapie gminnym wzięło udział szesnastu uczniów naszej szkoły, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwali nauczyciele: pani Agnieszka Flisek – OSP Urzędów i pan Jacek Zdenicki – wiceprezes ZOG ZOSP RP w Dzierzkowicach. W czasie turnieju młodzież musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ekologii i ratownictwa, w tym udzielania pierwszej pomocy. Pytania obejmowały także historię i tradycję ruchu strażackiego oraz własnego regionu.

      Laureatami etapu gminnego OTWP zostali:

      1. Bartosz Młynik – kl. 8a
      2. Patryk Tomczyk – kl. 8a
      3. Aleksandra Grudzińska – kl. 5a.

      Uczniowie, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca będą reprezentować naszą placówkę i Gminę Dzierzkowice w eliminacjach powiatowych OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

     • Dzień Kobiet w naszej szkole

     • Wszystkie Panie były miło zaskoczone słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Panów oraz pięknymi tulipanami. Dodatkowo ten wyjątkowy czas umilił występ p. Jakuba Tarnawskiego i uczniów naszej szkoły. 

      Dziękujemy!

     • Mobilne Laboratoria Przyszłości

     • 9 marca naszą szkołę odwiedziła ekipa „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”.

      Czym charakteryzują się innowacje technologiczne na miarę XXI wieku? Jak powstaje wydruk 3D? Czym jest sztuczna inteligencja? Do czego służą mikrokontrolery? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie klas czwartych i szóstych, którzy uczestniczyli w warsztatach. Edukatorzy przeprowadzili zajęcia w dwóch blokach tematycznych: druk 3D oraz sztuczna inteligencja.

     • Nakrętki dla Neli

     • Szkolny Wolontariat ogłasza zbiórkę plastikowych nakrętek dla Neli, która urodziła się z rzadką chorobą genetyczną - achondroplazją. Nela ma 3 lata, a mierzy zaledwie 75 cm. Ratunkiem dla niej jest szereg operacji wydłużania kończyn. Na dzień dzisiejszy to koszt 1 mln zł! Nakrętki można wrzucać do worka znajdującego się w świetlicy szkolnej do 31 marca!  Dziękujemy!

     • Zajęcia czytelnicze kl. 2a w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dzierzkowicach

     • Uczniowie klasy 2 a w ramach zajęć czytelniczych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną    w Dzierzkowicach. Niektórzy byli tu po raz pierwszy i z  wielkim zaciekawieniem oglądali bogaty księgozbiór biblioteki. Pani Anna Stylińska-Dudek zapoznała uczniów z procedurą wypożyczania książek oraz z regulaminem biblioteki. Podczas ożywionej dyskusji dzieci m.in. wskazywały różnice między księgarnią, a biblioteką. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom fragmenty lektur odtwarzane z audiobooka  oraz pokazała księgozbiór dla dzieci.  Na zakończenie wypożyczyliśmy ciekawe książki, które wspólnie będziemy czytać w klasie podczas zajęć czytelniczych. Wszyscy zadowoleni z zajęć zadeklarowali, że wspólnie z rodzicami założą kartę czytelnika   i będą częściej odwiedzać  bibliotekę.

      Dziękujemy za ciekawe zajęcia i mile spędzony czas z literaturą dziecięcą.

                                                                                                                                             Art. Ewa Nowicka