• Wycieczka Kraków - Wieliczka

          • W myśl cytatu Marka Twaina: „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”, 14 maja 2024r. uczniowie klas piątych i szóstych, pod opieką nauczycieli p. Agnieszki Flisek, p. Grzegorza Michałowskiego, p. Małgorzaty Wójtowicz oraz p. Barbary Oklecińskiej, wybrali się do Krakowa i Wieliczki , aby przdo eżyć niezapomnianą przygodę.

             Spacer po Krakowie odbyliśmy trasą turystyczną „Trakt Królewski” - Via Regia, najsłynniejszą
             i najczęściej uczęszczaną trasą Krakowa 
            , zwiedzając tzw. historyczny zespół miasta.
            W pierwszej kolejności poszliśmy do Zamku na Wawelu, podziwialiśmy legendarnego smoka
             i architekturę budynków. Mijając pamiątkowe kamieniczki podziwialiśmy takie zabytki jak: Rynek, Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską, kościół Świętego Wojciecha, Wieżę Ratuszową, ulicę Grodzką, kościół Świętych Piotra i Pawła, kościół Świętego Andrzeja, Collegium Maius (najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby
             i zakupiliśmy pamiątki dla bliskich. Uważnie wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Następnym punktem wycieczki był kościół Mariacki, gdzie mogliśmy obejrzeć wnętrze budowli , w której podziwialiśmy przepiękny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Po mieście oprowadzała nas pani przewodnik, miłośniczka historii, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy.

            Następnie udaliśmy się do Wieliczki. Na Trasie Turystycznej mogliśmy podziwiać  niespotykane na powierzchni krajobrazy, np. solankowe jeziora oraz przepiękne, podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Pod ziemią panowała temperatura ok. 16-18 stopni Celsjusza. Warto było włożyć wygodne obuwie
            i nastawić się na długi spacer – ok. 3,5 km oraz schody do pokonania – ponad 800, a już na wstępie, w szybie Daniłowicza ok. 380 stopni.

            Dzięki wycieczce dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, ale przede wszystkim doświadczyliśmy wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

             

            Art. Barbara Oklecińska

          • Kwesta PCK

          • Jak co roku, 8 maja, obchodziliśmy Światowy Dzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Tego dnia została zorganizowana kwesta do puszek. Na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża kwestowali wolontariusze szkolnego koła PCK, uczniowie należący do szkolnego wolontariatu i samorządu uczniowskiego. Kwesta została przeprowadzona na terenie naszej szkoły, na ulicach Dzierzkowic, w tutejszych sklepach i urzędach. Kwestujący spotkali się z dużą życzliwością i wsparciem ze strony mieszkańców. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących. Bardzo dziękujemy za okazane serduszka.

          • Dzień Bibliotekarza

          • Z  okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie naszej szkoły udali się z kwiatami i życzeniami do naszych miłych i zawsze uśmiechniętych pań z biblioteki. Wszystkim bibliotekarzom życzymy satysfakcji z pracy , zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek.

          • 43. Mały Konkurs Recytatorski w ZPO w Terpentynie

          • 08.05.2024 r. odbyły się szkolne eliminacje 43. Małego Konkursu Recytatorskiego, które miały na celu:

            • prezentację i promowanie talentu dzieci
            • rozwijanie uzdolnień recytatorskich
            • zainteresowanie kulturą żywego słowa
            • rozwijanie wrażliwości na piękno poezji. 

            Do konkursu zgłosiło się 63 uczniów z klas I- VII. W rywalizacji konkursowej wzięło udział 59 osób. Wszyscy uczestnicy na miarę swoich możliwości przygotowali się do występu i zazwyczaj pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.

            O wynikach zadecydowała komisja konkursowa w składzie:  pani wicedyrektor Ewa Hałabiś, pani R. Siudym i pan S. Cieślik.

            Recytacja oceniana była według następujących kryteriów:
             

            • dobór repertuaru i znajomość tekstu
            • interpretacja utworu
            • kultura słowa
            • ogólny wyraz artystyczny. 

            Do gminnego etapu 43. Małego Konkursu Recytatorskiego zostały zakwalifikowane 24 osoby.

            Kategoria kl.1-2 : Gąsiorowska Klara, Todys Kacper, Juda Mikołaj, Ganchimeg Anatolia, Resztak Iga, Czerwińska Sabina, Terelak Oliwia, Kubiś Wiktoria, Smoczyńska Luiza, Kołtun Stanisław, Dudek Iga, Kwiatek Aleksandra.

            Kategoria kl.3-4 :Pituch Amelia, Gorczyca Gabriela, Wójcik Łukasz, Marszałek Fabian, Karbowniczek Jakub, Niedziela Alicja, Cebula Łucja.

            Kategoria kl.5-6 :Ciastek Maria.

            Kategoria kl.7-8 : Mochol Wiktoria, Kramek Natalia, Płecha Antoni, Tomczyk Martyna.

             

            Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
            Życzymy wszystkim uczestnikom konkursu kontynuowania przygody z poezją. Osobom wyróżnionym gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie gminnym.

                                                                                                                                                 art. A. Andrzejczuk, E. Gołofit

          • Konkurs historyczny "Nasza szkoła dawniej i dziś"

          • W dniu 07.05.2024r. odbył się II etap szkolnego konkursu historycznego ,,Nasza szkoła dawniej i dziś". Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą odnośnie dziejów naszej placówki. Zwycięzcami konkursu zostali: 

            1 miejsce- Ewa Mikita

            2 miejsce- Adam Kaspruś

            3 miejsce- Natalia Kramek

            Gratulujemy Zwycięzcom!

            Rozdanie nagród odbędzie się 14 czerwca. Dziękujemy również wszystkim chętnym uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie. 

            Organizatorzy: Monika Gągolewska, Karolina Sałata - Tudrujek

            ​​​​​​

          • 22 kwietnia – DZIEŃ ZIEMI

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie.
            Bieżący rok przebiega pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Główną ideą globalnej akcji jest zaprzestanie  produkcji szkodliwego dla zdrowia ludzkiego jak i całej planety- plastiku.  

             

            Nasi uczniowie już od najmłodszych lat uczestniczą w różnych akcjach i przedsięwzięciach promujących zachowania proekologiczne. W  „Dniu Ziemi” bibliotekę odwiedziły klasy pierwsze, które obejrzały bajkę w teatrzyku kamishibai pt. „Na tropie śmieciowego potwora”. Dzieci wykazały się dużą świadomością ekologiczną i bardzo chętnie podzieliły się pomysłami na temat dbania o swoje najbliższe otoczenie.

            art. Renata Siudym

          • Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Czy znasz swój region?”

          • W dniu 18. 04.2024r. uczniowie z ZPO w Terpentynie: Maja Zapalska (7b), Agata Nowakowska (5b), Kinga Czarnota (5b) i Przemysław Grzesiak (5a) brali dział w XXIII Powiatowym Konkursie Krajoznawczym „Czy znasz swój region?” w SP nr 5 w Kraśniku. W konkursie tym należało wykazać się wiedzą o historii, walorach przyrodniczych oraz kulturowych naszej małej ojczyzny. Za przygotowanie merytoryczne uczniów oraz opiekę nad nimi odpowiedzialni byli naczyciele: Jacek Zdenicki i Stanisław Cieślik.

            24.04.2024r. nastąpił drugi etap spotkania z wiedzą o powiecie kraśnickim - Sejmik Krajoznawczy, czyli zwięźle ujmując wycieczka dzieci po Kraśniku i okolicach. Uczestniczyło w nim 6 uczniów z naszej szkoły (w nieco zmienionym w porównaniu do wcześniejszego składzie). Program Sejmiku był bardzo bogaty, gdyż obejmował kolejno miejsca: w dzielnicy „Starej” (zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Muzeum 24 Pułku Ułanów, podziemia CKiP rzy ul. Kościuszki, Rynek, Wzgórze Zamkowe oraz Bibliotekę Publiczną), w dzielnicy Fabrycznej (Archiwum Państwowe) oraz w Dzierzkowicach Górach (wąwóz lessowy Woduniec, polna głębocznica). Mimo, że dzień był dosyć pochmurny i deszcz cały czas wisiał w powietrzu, to wycieczkę udało się przeprowadzić zgodnie z założeniami.

            Ostatnim etapem naszej przygody z powiatem było podsumowanie, które miało miejsce w ZS nr 3 w Kraśniku. Zanim to nastąpiło, uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie krzyżówki, która sprawdzała stan ich wiedzy o tym, czego dowiedzieli się i nauczyli w trakcie trwania sejmiku. Ogłoszono również wyniki XXIII Konkursu Krajoznawczego. Efekt końcowy może napawać nas dużym optymizmem, bo z wiedzą o powiecie kraśnickim w Dzierzkowicach wcale nie jest tak źle. Zwyciężczynią rywalizacji konkursowej w obu tych kategoriach została uczennica klasy 7b naszej szkoły podstawowej - Maja Zapalska.

             

            Opracował

            Stanisław Cieślik

          • Uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Gminne uroczystości z okazji święta narodowego odbędą się 3. maja:

            8.25 – zebranie uczestników przy budynku szkoły;

            8.30 – przemarsz uczestników pod pomnik, złożenie wiązanek;

            9.00 – msza św. w kościele parafialnym w Dzierzkowicach;

            Po mszy świętej w kościele zostanie zaprezentowany program artystyczny przygotowany przez uczniów ZPO w Terpentynie.

            Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzierzkowic do licznego udziału w tej patriotycznej uroczystości.

            Szkolne obchody  odbędą się 7. maja w świetlicy ZPO.

             

            DNIA 3 MAJA DOWOZY WE WŁASNYM ZAKRESIE.

          • Święto Ziemi w ZPO w Terpentynie

          • Dnia 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji dnia 23 IV 2024 roku uczniowie klas II zaprezentowali montaż słowno- muzyczny o tematyce ekologicznej. Zaproszeni goście tj. pani dyrektor Anna Kazanowska, uczniowie klas I i III oraz przedszkolaki z grup 0 wraz z wychowawczyniami obejrzeli krótką inscenizację pt. ‘’O Eko- babie, Jasiu i Małgosi’’, wysłuchali wierszy i piosenek o ochronie środowiska. Przedstawiciele poszczególnych klas i grup przedszkolnych otrzymali Kodeks Małego Ekologa zawierający podstawowe obowiązki cechujące przyjaciela przyrody.

            Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów do inscenizacji.

                                                                                                     art. A. Andrzejczuk, E. Gołofit

             

          • „Łączy nas pamięć”- akcja „ Żonkile” w klasach 1-3 ZPO w Terpentynie

          • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku prowadzi społeczno- edukacyjną akcję „Żonkile”, upamiętniającą rocznicę powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943r. W tym roku w akcję zaangażowali się uczniowie klas 1-3 ZPO w Terpentynie. W każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem udostępnionych przez muzeum materiałów dostosowanych do wieku dzieci. Wychowankowie wykonali papierowe żonkile- symbol pamięci, szacunku i nadziei. Realizując hasło akcji „ Łączy nas pamięć”, uczniowie wraz z wychowawczyniami oraz Panią Dyrektor Anną Kazanowską , obejrzeli  wspólnie film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej. Baśniowa historia przybliżyła dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty oraz ukazała emocje, jakie przeżywamy w trudnych sytuacjach. Po emisji filmu uczniowie omawiali jego treść oraz wykonywali karty pracy z nim związane.

            Hasło akcji „ Łączy nas pamięć” ściśle wiąże się z misją naszej placówki, która brzmi:

            „Kształcimy i wychowujemy dla przyszłości
            i w szacunku dla przeszłości” .

            Realizując tę misję już od najwcześniejszych lat edukacji, wskazujemy wychowankom wartości etyczne i moralne, budujące jedność i spójność społeczności.

            Udział w akcji „Żonkile” z pewnością będzie dla uczniów cenną lekcją historii.

            art. Żaneta Łojek

            podziekowania.pdf

          • Konkurs historyczny „Nasza szkoła dawniej i dziś”

          • W dniu 16.04.2024 roku, odbył się pierwszy etap konkursu historycznego na temat dziejów naszej szkoły.
            Do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy wykazali się bogatą wiedzą i zdobyli największą liczbę punktów:

            1.Natalia Kramek - 7a

            2.Adam Kaspruś - 7a

            3.Ewa Mikita - 5a

            4.Anna Gnyszka - Muramoto - 5b

            5.Kinga Czarnota - 5b

            6.Maria Ciastek - 5b

            7.Julia Zawadzka - 4a

            8.Antoni Dudek - 4a

            9.Daria Celińska - 4a

            10.Alicja Niedziela - 4a

            Gratulujemy i zapraszamy do udziału w II etapie konkursu, który odbędzie się 7.05.2024 roku!

            art. Monika Gągolewska

          • Wycieczka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.

          • 12 kwietnia 2024r. uczniowie klas siódmych i ósmej pod opieką nauczycieli wybrali się do Warszawy, aby przeżyć niezapomnianą przygodę, wędrując śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”.

            Podczas wycieczki odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z Alkiem, Rudym i Zośką. Byliśmy pod Liceum Ogólnokształcącym  im. Stefana Batorego, szkołą do której chodzili bohaterowie powieści i gdzie  rodziła się ich przyjaźń. Kolejnym punktem była Aleja Szucha, zwiedziliśmy też Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawną siedzibę gestapo, w której przesłuchiwany był Rudy. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć najstraszniejsze warszawskie więzienie Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy oraz spacerować śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców (słynna Akcja pod Arsenałem).

            Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się na Cmentarz Powązki Wojskowe. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki:  Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar i Maciej Aleksy Dawidowski.

            Następnie, podzieleni na dwie grupy, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących ekspozycji związanych z powstaniem w Warszawie. Zwiedziliśmy m.in. replikę korytarza kanałów miejskich, w których organizowano punkty oporu oraz autentyczne schrony mieszkańców stolicy. Przemieszczając się po granitowym bruku, poznaliśmy historię bohaterskich żołnierzy i cywilów walczących w powstaniu, a także tragiczne warunki, jakie panowały w okupowanej Warszawie. W filmie "Miasto Ruin" mieliśmy możliwość zobaczenia z lotu ptaka zrównaną z ziemią Warszawę.

            Przed Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mieli także okazję spotkać żołnierzy NATO, którzy obecnie stacjonują w Polsce i zwiedzają  polskie miejsca pamięci. Była to nie tylko szansa na krótką rozmowę z międzynarodowymi gośćmi, ale także na zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, które na pewno pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

            Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie Starego Miasta, gdzie mogliśmy zobaczyć Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski oraz na chwilę refleksji podczas wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Dane nam było zobaczyć i inne miejsca, takie jak Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika czy  Gmach “Zachęty“.

            Wycieczka stała się niezwykle ważną lekcją historii i patriotyzmu, którą uczniowie zapamiętają na długo.

            Podążanie śladami  lektury "Kamienie na szaniec" pozwoliło nam lepiej zrozumieć historię i losy bohaterów tej niezwykłej powieści. Dzięki temu mogliśmy bardziej docenić ich odwagę, determinację i poświęcenie w walce o wolność naszej ojczyzny, zrozumieć dramatyczne decyzje i bezkompromisowe wybory, a przede wszystkim zastanowić się nad współczesnym patriotyzmem i wartością przyjaźni, lojalności i odpowiedzialności w naszym świecie.

            art. Jadwiga Kramek

          • Światowy Dzień Zdrowia

          • 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do przychodni „ Nasz lekarz” w Terpentynie. 

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego życzyli dużo zdrowia, wręczyli pamiątkowy dyplom i kwiaty w imieniu całej społeczności szkolnej.

          • WESOŁEGO ALLELUJA!

          • Z okazji 
            ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
            składamy najserdeczniejsze życzenia
            wszystkim Uczniom i Rodzicom.

            Życzymy radosnych, świątecznych chwil
            z rodziną i przyjaciółmi przy wielkanocnym stole.

            Niech to będzie czas  miłości i wiary oraz
            wzajemnej życzliwości i refleksji.

            A nowo budzące  się życie
            niech  napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i lepsze jutro.
            WESOŁEGO ALLELUJA!

             

            Dyrekcja,
            Grono Pedagogiczne 
            i Pracownicy Administracji i Obsługi.

          • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          • W dniu 26 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych. Przedstawienie pt: Wielkanocne zwyczaje przygotowały klasy 4a i 4b pod kierunkiem pani Urszuli Płechy i pani Agnieszki Sałaty.

            Treścią przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Występ dzieci był wzbogacony pięknymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego przygotowanego przez pana Jakuba Tarnawskiego. Świetlica została odświętnie udekorowana przez panią Małgorzatę Adamczyk. Podczas występu zostały również wręczone dzieciom nagrody i upominki za udział w konkursie plastycznym Mój szkolny kolega z misji Ad Gentes.

            Na ten radosny czas Wielkiej Nocy życzymy Wszystkim: Niech zmartwychwstały Jezus umocni nas w świętości. Miłością i nadzieją napełni nasze serca. Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem, życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią.

            Oby w naszych sercach zawsze był widoczny blask nadziei Zmartwychwstania.

          • I Powiatowy Konkurs Historyczny "Śladami przeszłości”

          • W dniu 20 marca 2024r. 3 uczniów naszej szkoły: Patryk Kramek (kl. 7a ), Wiktor Porębski (kl. 7b) – opiekun Jacek Zdenicki oraz Jakub Hołota (kl. 8a)- opiekun Anna Kilian  wzięło udział w etapie powiatowym I Powiatowego Konkursu Historycznego "Śladami przeszłości”. Konkurs poświęcony był 230. rocznicy wybuchu Powstania Kościuszkowskiego i obejmował tematykę związaną z rozbiorami państwa polskiego. Jakub Hołota został laureatem konkursu zajmując III miejsce. Otrzymał nagrodę rzeczową oraz bon na zakup sprzętu elektronicznego ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

             

            Gratulacje!