• Kwesta PCK

          • Jak co roku, 8 maja, obchodziliśmy Światowy Dzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Tego dnia została zorganizowana kwesta do puszek. Na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża kwestowali wolontariusze szkolnego koła PCK, uczniowie należący do szkolnego wolontariatu i samorządu uczniowskiego. Kwesta została przeprowadzona na terenie naszej szkoły, na ulicach Dzierzkowic, w tutejszych sklepach i urzędach. Kwestujący spotkali się z dużą życzliwością i wsparciem ze strony mieszkańców. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci z rodzin potrzebujących. Bardzo dziękujemy za okazane serduszka.

          • Dzień Bibliotekarza

          • Z  okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie naszej szkoły udali się z kwiatami i życzeniami do naszych miłych i zawsze uśmiechniętych pań z biblioteki. Wszystkim bibliotekarzom życzymy satysfakcji z pracy , zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek.

          • 43. Mały Konkurs Recytatorski w ZPO w Terpentynie

          • 08.05.2024 r. odbyły się szkolne eliminacje 43. Małego Konkursu Recytatorskiego, które miały na celu:

            • prezentację i promowanie talentu dzieci
            • rozwijanie uzdolnień recytatorskich
            • zainteresowanie kulturą żywego słowa
            • rozwijanie wrażliwości na piękno poezji. 

            Do konkursu zgłosiło się 63 uczniów z klas I- VII. W rywalizacji konkursowej wzięło udział 59 osób. Wszyscy uczestnicy na miarę swoich możliwości przygotowali się do występu i zazwyczaj pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.

            O wynikach zadecydowała komisja konkursowa w składzie:  pani wicedyrektor Ewa Hałabiś, pani R. Siudym i pan S. Cieślik.

            Recytacja oceniana była według następujących kryteriów:
             

            • dobór repertuaru i znajomość tekstu
            • interpretacja utworu
            • kultura słowa
            • ogólny wyraz artystyczny. 

            Do gminnego etapu 43. Małego Konkursu Recytatorskiego zostały zakwalifikowane 24 osoby.

            Kategoria kl.1-2 : Gąsiorowska Klara, Todys Kacper, Juda Mikołaj, Ganchimeg Anatolia, Resztak Iga, Czerwińska Sabina, Terelak Oliwia, Kubiś Wiktoria, Smoczyńska Luiza, Kołtun Stanisław, Dudek Iga, Kwiatek Aleksandra.

            Kategoria kl.3-4 :Pituch Amelia, Gorczyca Gabriela, Wójcik Łukasz, Marszałek Fabian, Karbowniczek Jakub, Niedziela Alicja, Cebula Łucja.

            Kategoria kl.5-6 :Ciastek Maria.

            Kategoria kl.7-8 : Mochol Wiktoria, Kramek Natalia, Płecha Antoni, Tomczyk Martyna.

             

            Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
            Życzymy wszystkim uczestnikom konkursu kontynuowania przygody z poezją. Osobom wyróżnionym gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie gminnym.

                                                                                                                                                 art. A. Andrzejczuk, E. Gołofit

          • Konkurs historyczny "Nasza szkoła dawniej i dziś"

          • W dniu 07.05.2024r. odbył się II etap szkolnego konkursu historycznego ,,Nasza szkoła dawniej i dziś". Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą odnośnie dziejów naszej placówki. Zwycięzcami konkursu zostali: 

            1 miejsce- Ewa Mikita

            2 miejsce- Adam Kaspruś

            3 miejsce- Natalia Kramek

            Gratulujemy Zwycięzcom!

            Rozdanie nagród odbędzie się 14 czerwca. Dziękujemy również wszystkim chętnym uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie. 

            Organizatorzy: Monika Gągolewska, Karolina Sałata - Tudrujek

            ​​​​​​

          • 22 kwietnia – DZIEŃ ZIEMI

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie.
            Bieżący rok przebiega pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Główną ideą globalnej akcji jest zaprzestanie  produkcji szkodliwego dla zdrowia ludzkiego jak i całej planety- plastiku.  

             

            Nasi uczniowie już od najmłodszych lat uczestniczą w różnych akcjach i przedsięwzięciach promujących zachowania proekologiczne. W  „Dniu Ziemi” bibliotekę odwiedziły klasy pierwsze, które obejrzały bajkę w teatrzyku kamishibai pt. „Na tropie śmieciowego potwora”. Dzieci wykazały się dużą świadomością ekologiczną i bardzo chętnie podzieliły się pomysłami na temat dbania o swoje najbliższe otoczenie.

            art. Renata Siudym

          • Powiatowy Konkurs Krajoznawczy „Czy znasz swój region?”

          • W dniu 18. 04.2024r. uczniowie z ZPO w Terpentynie: Maja Zapalska (7b), Agata Nowakowska (5b), Kinga Czarnota (5b) i Przemysław Grzesiak (5a) brali dział w XXIII Powiatowym Konkursie Krajoznawczym „Czy znasz swój region?” w SP nr 5 w Kraśniku. W konkursie tym należało wykazać się wiedzą o historii, walorach przyrodniczych oraz kulturowych naszej małej ojczyzny. Za przygotowanie merytoryczne uczniów oraz opiekę nad nimi odpowiedzialni byli naczyciele: Jacek Zdenicki i Stanisław Cieślik.

            24.04.2024r. nastąpił drugi etap spotkania z wiedzą o powiecie kraśnickim - Sejmik Krajoznawczy, czyli zwięźle ujmując wycieczka dzieci po Kraśniku i okolicach. Uczestniczyło w nim 6 uczniów z naszej szkoły (w nieco zmienionym w porównaniu do wcześniejszego składzie). Program Sejmiku był bardzo bogaty, gdyż obejmował kolejno miejsca: w dzielnicy „Starej” (zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Muzeum 24 Pułku Ułanów, podziemia CKiP rzy ul. Kościuszki, Rynek, Wzgórze Zamkowe oraz Bibliotekę Publiczną), w dzielnicy Fabrycznej (Archiwum Państwowe) oraz w Dzierzkowicach Górach (wąwóz lessowy Woduniec, polna głębocznica). Mimo, że dzień był dosyć pochmurny i deszcz cały czas wisiał w powietrzu, to wycieczkę udało się przeprowadzić zgodnie z założeniami.

            Ostatnim etapem naszej przygody z powiatem było podsumowanie, które miało miejsce w ZS nr 3 w Kraśniku. Zanim to nastąpiło, uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie krzyżówki, która sprawdzała stan ich wiedzy o tym, czego dowiedzieli się i nauczyli w trakcie trwania sejmiku. Ogłoszono również wyniki XXIII Konkursu Krajoznawczego. Efekt końcowy może napawać nas dużym optymizmem, bo z wiedzą o powiecie kraśnickim w Dzierzkowicach wcale nie jest tak źle. Zwyciężczynią rywalizacji konkursowej w obu tych kategoriach została uczennica klasy 7b naszej szkoły podstawowej - Maja Zapalska.

             

            Opracował

            Stanisław Cieślik

          • Uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Gminne uroczystości z okazji święta narodowego odbędą się 3. maja:

            8.25 – zebranie uczestników przy budynku szkoły;

            8.30 – przemarsz uczestników pod pomnik, złożenie wiązanek;

            9.00 – msza św. w kościele parafialnym w Dzierzkowicach;

            Po mszy świętej w kościele zostanie zaprezentowany program artystyczny przygotowany przez uczniów ZPO w Terpentynie.

            Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzierzkowic do licznego udziału w tej patriotycznej uroczystości.

            Szkolne obchody  odbędą się 7. maja w świetlicy ZPO.

             

            DNIA 3 MAJA DOWOZY WE WŁASNYM ZAKRESIE.

          • Święto Ziemi w ZPO w Terpentynie

          • Dnia 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji dnia 23 IV 2024 roku uczniowie klas II zaprezentowali montaż słowno- muzyczny o tematyce ekologicznej. Zaproszeni goście tj. pani dyrektor Anna Kazanowska, uczniowie klas I i III oraz przedszkolaki z grup 0 wraz z wychowawczyniami obejrzeli krótką inscenizację pt. ‘’O Eko- babie, Jasiu i Małgosi’’, wysłuchali wierszy i piosenek o ochronie środowiska. Przedstawiciele poszczególnych klas i grup przedszkolnych otrzymali Kodeks Małego Ekologa zawierający podstawowe obowiązki cechujące przyjaciela przyrody.

            Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów do inscenizacji.

                                                                                                     art. A. Andrzejczuk, E. Gołofit

             

          • „Łączy nas pamięć”- akcja „ Żonkile” w klasach 1-3 ZPO w Terpentynie

          • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku prowadzi społeczno- edukacyjną akcję „Żonkile”, upamiętniającą rocznicę powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943r. W tym roku w akcję zaangażowali się uczniowie klas 1-3 ZPO w Terpentynie. W każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem udostępnionych przez muzeum materiałów dostosowanych do wieku dzieci. Wychowankowie wykonali papierowe żonkile- symbol pamięci, szacunku i nadziei. Realizując hasło akcji „ Łączy nas pamięć”, uczniowie wraz z wychowawczyniami oraz Panią Dyrektor Anną Kazanowską , obejrzeli  wspólnie film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej. Baśniowa historia przybliżyła dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty oraz ukazała emocje, jakie przeżywamy w trudnych sytuacjach. Po emisji filmu uczniowie omawiali jego treść oraz wykonywali karty pracy z nim związane.

            Hasło akcji „ Łączy nas pamięć” ściśle wiąże się z misją naszej placówki, która brzmi:

            „Kształcimy i wychowujemy dla przyszłości
            i w szacunku dla przeszłości” .

            Realizując tę misję już od najwcześniejszych lat edukacji, wskazujemy wychowankom wartości etyczne i moralne, budujące jedność i spójność społeczności.

            Udział w akcji „Żonkile” z pewnością będzie dla uczniów cenną lekcją historii.

            art. Żaneta Łojek

            podziekowania.pdf

          • Konkurs historyczny „Nasza szkoła dawniej i dziś”

          • W dniu 16.04.2024 roku, odbył się pierwszy etap konkursu historycznego na temat dziejów naszej szkoły.
            Do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy wykazali się bogatą wiedzą i zdobyli największą liczbę punktów:

            1.Natalia Kramek - 7a

            2.Adam Kaspruś - 7a

            3.Ewa Mikita - 5a

            4.Anna Gnyszka - Muramoto - 5b

            5.Kinga Czarnota - 5b

            6.Maria Ciastek - 5b

            7.Julia Zawadzka - 4a

            8.Antoni Dudek - 4a

            9.Daria Celińska - 4a

            10.Alicja Niedziela - 4a

            Gratulujemy i zapraszamy do udziału w II etapie konkursu, który odbędzie się 7.05.2024 roku!

            art. Monika Gągolewska

          • Wycieczka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.

          • 12 kwietnia 2024r. uczniowie klas siódmych i ósmej pod opieką nauczycieli wybrali się do Warszawy, aby przeżyć niezapomnianą przygodę, wędrując śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”.

            Podczas wycieczki odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z Alkiem, Rudym i Zośką. Byliśmy pod Liceum Ogólnokształcącym  im. Stefana Batorego, szkołą do której chodzili bohaterowie powieści i gdzie  rodziła się ich przyjaźń. Kolejnym punktem była Aleja Szucha, zwiedziliśmy też Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawną siedzibę gestapo, w której przesłuchiwany był Rudy. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć najstraszniejsze warszawskie więzienie Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy oraz spacerować śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców (słynna Akcja pod Arsenałem).

            Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się na Cmentarz Powązki Wojskowe. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki:  Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar i Maciej Aleksy Dawidowski.

            Następnie, podzieleni na dwie grupy, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących ekspozycji związanych z powstaniem w Warszawie. Zwiedziliśmy m.in. replikę korytarza kanałów miejskich, w których organizowano punkty oporu oraz autentyczne schrony mieszkańców stolicy. Przemieszczając się po granitowym bruku, poznaliśmy historię bohaterskich żołnierzy i cywilów walczących w powstaniu, a także tragiczne warunki, jakie panowały w okupowanej Warszawie. W filmie "Miasto Ruin" mieliśmy możliwość zobaczenia z lotu ptaka zrównaną z ziemią Warszawę.

            Przed Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mieli także okazję spotkać żołnierzy NATO, którzy obecnie stacjonują w Polsce i zwiedzają  polskie miejsca pamięci. Była to nie tylko szansa na krótką rozmowę z międzynarodowymi gośćmi, ale także na zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, które na pewno pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

            Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie Starego Miasta, gdzie mogliśmy zobaczyć Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski oraz na chwilę refleksji podczas wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Dane nam było zobaczyć i inne miejsca, takie jak Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika czy  Gmach “Zachęty“.

            Wycieczka stała się niezwykle ważną lekcją historii i patriotyzmu, którą uczniowie zapamiętają na długo.

            Podążanie śladami  lektury "Kamienie na szaniec" pozwoliło nam lepiej zrozumieć historię i losy bohaterów tej niezwykłej powieści. Dzięki temu mogliśmy bardziej docenić ich odwagę, determinację i poświęcenie w walce o wolność naszej ojczyzny, zrozumieć dramatyczne decyzje i bezkompromisowe wybory, a przede wszystkim zastanowić się nad współczesnym patriotyzmem i wartością przyjaźni, lojalności i odpowiedzialności w naszym świecie.

            art. Jadwiga Kramek

          • Światowy Dzień Zdrowia

          • 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do przychodni „ Nasz lekarz” w Terpentynie. 

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego życzyli dużo zdrowia, wręczyli pamiątkowy dyplom i kwiaty w imieniu całej społeczności szkolnej.

          • WESOŁEGO ALLELUJA!

          • Z okazji 
            ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
            składamy najserdeczniejsze życzenia
            wszystkim Uczniom i Rodzicom.

            Życzymy radosnych, świątecznych chwil
            z rodziną i przyjaciółmi przy wielkanocnym stole.

            Niech to będzie czas  miłości i wiary oraz
            wzajemnej życzliwości i refleksji.

            A nowo budzące  się życie
            niech  napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i lepsze jutro.
            WESOŁEGO ALLELUJA!

             

            Dyrekcja,
            Grono Pedagogiczne 
            i Pracownicy Administracji i Obsługi.

          • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          • W dniu 26 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych. Przedstawienie pt: Wielkanocne zwyczaje przygotowały klasy 4a i 4b pod kierunkiem pani Urszuli Płechy i pani Agnieszki Sałaty.

            Treścią przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Występ dzieci był wzbogacony pięknymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego przygotowanego przez pana Jakuba Tarnawskiego. Świetlica została odświętnie udekorowana przez panią Małgorzatę Adamczyk. Podczas występu zostały również wręczone dzieciom nagrody i upominki za udział w konkursie plastycznym Mój szkolny kolega z misji Ad Gentes.

            Na ten radosny czas Wielkiej Nocy życzymy Wszystkim: Niech zmartwychwstały Jezus umocni nas w świętości. Miłością i nadzieją napełni nasze serca. Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem, życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią.

            Oby w naszych sercach zawsze był widoczny blask nadziei Zmartwychwstania.

          • I Powiatowy Konkurs Historyczny "Śladami przeszłości”

          • W dniu 20 marca 2024r. 3 uczniów naszej szkoły: Patryk Kramek (kl. 7a ), Wiktor Porębski (kl. 7b) – opiekun Jacek Zdenicki oraz Jakub Hołota (kl. 8a)- opiekun Anna Kilian  wzięło udział w etapie powiatowym I Powiatowego Konkursu Historycznego "Śladami przeszłości”. Konkurs poświęcony był 230. rocznicy wybuchu Powstania Kościuszkowskiego i obejmował tematykę związaną z rozbiorami państwa polskiego. Jakub Hołota został laureatem konkursu zajmując III miejsce. Otrzymał nagrodę rzeczową oraz bon na zakup sprzętu elektronicznego ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

             

            Gratulacje!

          • Wiosna, wiosna, wiosna – ach to ty! – EKOLOGICZNE POWITANIE WIOSNY połączone z obchodami Światowego Dnia Wody w Specjalnym Ośrodku Szkolno– Wychowawczym w Olbięcinie!

          • 20 marca drużyna z naszej szkoły w składzie: Julia Zawadzka, Daria Celińska i Katarzyna Michota – brała udział w ekologicznym powitaniu wiosny organizowanym przez Specjalny Ośrodek  Szkolno – Wychowawczy im. J. Rudlickiego w Olbięcinie. 
            Była część artystyczna: wspólne odśpiewanie „Piosenki o zdrowej wodzie” oraz występ szkolnego zespołu tanecznego. Potem nastąpiły konkursy wiedzy ekologicznej, prezentacja EKO – KAPELUSZA   i plakatu każdej drużyny oraz rozgrywki sportowe.  
            Po wspaniałej zabawie każda z drużyn otrzymała podziękowania, dyplomy oraz nagrody.  

            Dziękujemy za zaproszenie na to wydarzenie i wspólne, pełne radości  powitanie WIOSNY! 

            art. Monika Gągolewska